17.12.11
Mój ręcznik
Efekt Schwarzschilda w przypadku foma 400 jest najwyraźniej jakiś zajebiście duży. Jestem w trakcie trzeciej próby naświetlania pralki, która powinna potrwać co najmniej 11 godzin przy przysłonie f369 w świetle łazienkowym. Bez sensu?
8x10', Foma 400, D-76, dzisiaj

5 komentarzy:

 1. To prawda, sam używałem tego materiału do pinhola i poległem, Foma średnio się do tego celu nadaje, chyba że masz naprawdę dużo czasu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam jeszcze papier kodak endura, którego paczka zalega mi na półce od kilku lat. Wybiorę się w jaśniejsze miejsce, żeby nie tracić za dużo nie potrzebnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kodak to dobra rzecz do otworków, szczególnie T-Max, który ma ten efekt bardzo krótki (tak jak Fuji Acros).

  Z papierem nie bardzo pomogę przy tak słabym/sztucznym świetle. Pamiętam jednak, że rok temu naświetlałem Kodaka Polygrade (plastik) w puszcze (0,35-0,40 mm, ogniskowa 80mm) ok. 24 godzin (za dnia słabe światło zza okna, wieczorami światło sztuczne). Motyw był dość ciemny, była to choinka w ramach kartki na święta, jakoś wyszło :)

  Z papierów "najszybszy" powinien być Ilford Xpress.

  OdpowiedzUsuń
 4. Swoją drogą, tutaj można policzyć krzywe dla długich czasów, m.in dla Fomy

  http://www.pinhole.cz/en/pinholedesigner/

  Z doświadczenia (choć małego) powiem, że czasy dla Fomy w tym programie są startowe, warto to "trochę" prześwielić, ewentualnie dobrać wywoływacz dość dobrze wykorzystujący czułość filmu (np. R09 1+100), D-76 średnio sobie radzi przy sztucznym świetle (np. w łazience), chyba że potrzymasz materiał 10% czasu wywołania dłużej, tak jak pisze m.in Pękosławski ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Jędrzej. Zaraz zabiorę się za wywoływanie dzisiejszej pralki. Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń